TEKNİK DİREKTÖR

İNCELEME : JOSE MOURINHO

4a7ded83-1fe5-4bc7-8e93-533147149062

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

José Mário dos Santos Félix Mourinho (d. 26 Ocak 1963, Setúbal), Portekizli teknik direktör.

Portekizli kaleci Félix Mourinho‘nun oğlu olan Jose Mourinho, futbol kariyerine oyuncu olarak başladı. Ancak kariyerinden tatmin olmayınca teknik direktör olmaya karar verdi. 1990’larda asistan menajerlik ve genç takımlara teknik direktörlük yaptıktan sonra Bobby Robson‘ın tercümanlığını yapmaya başladı. Mourinho, Bobby Robson ileSporting Lisbon, F.C. Porto ve FC Barcelona‘da birlikte çalıştı. Mourinho, Bobby Robson‘ın Katalan ekibinden ayrılmasından sonra Louis van Gaal ile çalıştı.

ENTERESAN NOTLAR

Mourinho yaygın olarak dünyanın en iyi teknik direktörlerinden birisi olarak kabul edilir. Önde gelen futbolcular ve teknik direktörler tarafındanda kabul edilmektedir.Bayern Munih teknik direktörü Pep Guardiola Mourinho hakkında ”Dünyanın belkide en iyi teknik direktörü” demiştir. Chelsea‘nin orta saha futbolcusu Frank Lampard‘da bu güne kadar çalıştığı en iyi teknik direktör olduğunu açıklamıştır.

Mourinho; Johan Cruyff, Morten Olsen, Arjen Robben, Xavi, Cristiano Ronaldo ve Raymond Domenech dahil olmak üzere birçok futbolcu ve antrenörler tarafından olumsuz yönde eleştirilmiştir. Johan Cruyff Mourinho’yu şöyle ifade etmiştir: ”Jose Mourinho negatif bir teknik direktör. Sadece sonucu önemser ve iyi futbol oynayıp oynamadığı umurunda değil.” Bir maç sonra Cruyff: ”Mourinho futbol antrenörü değildir.” Olsen‘de: ”Onun kişiliğini ve kötü futbolunu beğenmiyorum.”demiştir.

Mourinho ise bütün bu söylenenlerin karşısında düşüncelerini şu sözlerle dile getirmiştir:”Dünyanın en iyi teknik direktörü ben değilim ama benden daha iyi bir teknik direktör de yok”.

Mourinho’dan Unutulmaz Sözler…

josem

Chelsea’nin başına gelişine dair: “Elimden gelenin en iyisini yapmaya, durumu olumlu şekilde geliştirmeye ve imajıma ve futbol felsefeme uygun takımı yaratmaya niyetliyim. En iyi oyuncular ve kibirimi mazur görün ama en iyi menajer bizde…”

“Futbol menajerlerini yeni veya eski diye değerlendirmem. Ben iyiye ve kötüye inanırım. Başarıya ulaşanlar ve ulaşamayanlar… Lütfen küstah olduğumu düşünmeyin ama ben Avrupa Şampiyonu’yum ve özel biriyim.”

“Eğer işimin kolay olmasını isteseydim, Porto’da kalırdım. Güzel mavi koltuk, UEFA Şampiyonlar Ligi kupası, Tanrı ve Tanrı’dan sonra ben…”

jose-main_3258496b

Takımda yaptığı taktik ve oyuncu değişikliklerine dair: “Eğer evdeki garajınızda bir Bentley’niz, bir de Aston Martin’iniz varsa ve her Allah’ın günü gideceğiniz yere Bentley’inize binerek gidiyorsanız, e biraz aptalsınız demektir.”

Oyuna alınmadığı için Mourinho’ya patlayan Ricardo Carvalho: “Ricardo Carvalho, bazı şeyleri anlamakta güçlük çekiyor gibi. Bir IQ testi yaptırmasında, ya da ne bileyim, bir akıl hastanesine başvurmasında fayda olabilir.”

Arsene Wenger’e dair: “Onun röntgenci olduğunu düşünüyorum. Böyle tipler vardır; evde otururken teleskopla başka evlerin içinde başkalarının neler yaptıklarını izlerler… O da Chelsea hakkında konuşuyor, konuşuyor, konuşuyor…”

Barcelona’ya yenildikleri maçta Asier Del Horno’nun maçtan atılmasına neden olan Lionel Messi: “Barcelona, muhteşem tiyatrolarıyla bir kültür kenti. Bu çocuk da artistliği iyi öğrenmiş.”

FOOTBALL - ITALIAN CHAMPIONSHIP 2008/2009 - ATALANTA BERGAMASCA CALCIO v INTERNAZIONALE MILANO FC - 18/01/2009 - DISAPPOINTMENT JOSE MOURINHO (INTER MILANO COACH) - PHOTO ITA / FLASH PRESS

İnanca dair: “Normal şartlar altında Porto şampiyon olacaktır; anormal şartlar altında, Porto yine şampiyon olacaktır.”

(Chelsea’ye gelmeden önce, Portekiz premier liginin sezon ortasında….) Karşılaşacakları maçın vuku bulacağı tarihlerde komşusu İskoçya’da kuş gribi tespit edilen ve ligde Chalsea’yi 7 puan geriden takip eden Manchester United’a dair: “Stres mi? Kuş gribi bende daha çok stres yaratıyor. Ciddiyim, kuş gribinden bile Manchester’dan fazla korkuyorum.”

Liderliğe dair: “Şu anda lider durumda olmamız kulübün maddi gücünden kaynaklanmıyor. Bütün kupaları alma iddiamız, benim üstün çabalarımdan ve emeğimden kaynaklanıyor.”

 

jose-mourinho_epa_2587091b

Frank Rijkaard’a dair: “Benim futbol hayatımda koca bir sıfır var. Ancak onun futbol hayatı mükkemmeldi, başarılarla doluydu. Benim teknik direktörlük kariyerimde kupalar varken, bu kez Rijkaard’ın elinde koca bir sıfır var.”

Sir Alex Ferguson’a dair: “Belki ben de 60’ıma geldiğimde, aynı ligde 20 yıllık kariyer devirdiğimde ve herkesin saygısını kazandığımda, insanlarla konuşurken onların hafiften titremelerini sağlama kudretinde olurum. (Birkaç gün sonra…) İnsanlar kasırga kopsun istiyor ama yok öyle bir şey. Sir Alex’e müthiş bir menajer olduğu için saygı duyuyorum ama o da prosedüre uymak zorunda. Ben hakemlerle konuşmam ve başka menajerlerin de bunu yapmasını istemem… Bir de… Konuşmak vardır, bağırmak vardır… Bu Sir Alex’e karşı olduğum anlamına gelmiyor. Çarşamba günü maçtan sonra ofisimde şarap içtik. Maalesef kötü bir şaraptı, o da bundan şikayetçiydi. Sözüm var; sezonun ikinci yarısında doğumgünüm var. Ona güzel bir Portekiz şarabı götüreceğim.”

Arsene wenger için “hala çocuk bakıcılığı yapmaktan takımını şampiyon yapamıyor”

C.Ranieri için “ingiltere’de kaldı sadece günaydın ve iyi günler demeyi öğrendi başka kelime öğrenemedi”

Tottenham ile Stamford Bridge’te berabere kalınan maç sonrası: ”Tottenham buraya bir otobüsle geldi ve o otobüsü kalenin önüne çektiler.”

mourinho-0

Bologna teknik direktörü mihajloviç, mourinho için “mourinho ile futbol konuşmam. futbol oynamamış birinin bazı şeyleri anlamasını beklememek lazım” dedi. mourinho çok kısa bir süre sonra mihajloviç’e kendi stilinde cevap verdi; “jokey olmak için önce at mı olmak gerekir?”

Zlatan-Eto’o takası hakkında” Sadece aptal bir antrenör İbrahimoviç’i kaybettiği için üzgün olmadığını söyleyebilir ancak onun yerine gelen oyuncuyu beğenmemek de yalnızca aptal birinin söyleyebileceği bir şey.Elbette Eto’o da çok büyük golcü ama Ibrahimoviç’le asla karşılaştırılamaz bile. Ibrahimoviç’in üstüne sistem kurabilirsin ama Eto’o yu kurulu sisteme yerleştirebilirsin ancak.”

 

EKSTRA : O ÖZEL BİRİ – JOSE MOURINHO